Onderwijs Onderzoek Actueel Over de VU EN
Login als
Studiekiezer Student Medewerker
Bachelor Master VU for Professionals
HOVO Amsterdam VU-NT2 VU Amsterdam Summer School Honoursprogramma Universitaire lerarenopleiding
Promoveren aan de VU Uitgelicht onderzoek Prijzen en onderscheidingen
Onderzoeksinstituten Onze wetenschappers Research Impact Support Portal Impact maken
Nieuws Agenda Gezond leven aan de VU
Israël en Palestijnse gebieden Cultuur op de campus
Praktische informatie VU en innovatiedistrict Zuidas Missie en Kernwaarden
Besturing Impact en valorisatie Samenwerken met ons Alumni Werken bij de VU
Sorry! The information you are looking for is only available in Dutch.
Deze opleiding is opgeslagen in Mijn Studiekeuze.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.

VU in Beweging: sport hoeft niet groots of moeilijk te zijn

Een wandeling tussen colleges door, een korte yogasessie in de lunchpauze of simpelweg even opstaan na een uur werken: het lijkt klein, maar volgens Mariëlle Spekreijse zit juist daar de sleutel tot een gezondere universiteit. Met VU in Beweging wil zij medewerkers en studenten laten ervaren dat bewegen geen extra taak is, maar een vanzelfsprekend onderdeel van de dag.

‘Zonder beweging is een goede gezondheid eigenlijk niet mogelijk,’ zegt Spekreijse. Vanuit haar achtergrond in de sport, waarbij ze zelf bewegingswetenschappen studeerde en tennisles geeft bij het VU-sportcentrum, zet ze zich nu als projectleider in om bewegen toegankelijk te maken voor iedereen op de Vrije Universiteit. VU in Beweging is daarbij geen opzichzelfstaand project, maar een breed gedragen gedachtegoed, nauw verbonden met het sportcentrum van de VU.

De aanpak is gebaseerd op drie duidelijke richtlijnen. Allereerst: doorbreek het stilzitten. ‘We leven nu in een comfortabele maatschappij. Waar we vroeger vanuit instinct handelden, zijn we nu steeds meer gericht op comfort, en dat leidt tot inactiviteit,’ legt Spekreijse uit. Daarom stimuleert VU in Beweging beweegbreaks: elk uur minstens twee minuten opstaan en bewegen. Denk aan even lopen, rekken of je ademhaling verhogen, of het welbekende “Scherdertje”, een initatief van VU-wetenschapper Erik Scherder.

De tweede stap is dagelijks minimaal dertig minuten matig intensief bewegen, zoals wandelen of fietsen. Op de campus wordt dat zo makkelijk mogelijk gemaakt: er zijn wandelroutes, sportfaciliteiten zoals een volleybalveld en calisthenicspark, en laagdrempelige activiteiten zoals sessies van vijftien minuten Qi Gong of salsa op dinsdag en donderdag op het Campusplein en staande yoga op woensdag in het OZW-gebouw. ‘Je hoeft je niet om te kleden of naar de sportschool,’ vertelt Spekreijse. ‘We proberen dit vanuit VU in Beweging zo makkelijk mogelijk te maken in je dagelijkse routine.’

Pas in de derde stap komt intensiever sporten aan bod, bijvoorbeeld via het Sportcentrum VU. Met een abonnement krijgen medewerkers en studenten goedkoop toegang tot fitness, trainingen en allerlei sportlessen gericht op conditie, kracht en balans. ‘Maar,’ zegt Spekreijse, ‘veel mensen denken dat je móét sporten om gezond te zijn. Dat is niet zo. Regelmatig bewegen gedurende de dag is minstens zo belangrijk.’

Om bewegen ook leuk en speels te maken, is er een nieuw initiatief, namelijk de VU in Beweging-kar. In deze mobiele kar zitten spelmaterialen die allerlei vormen van beweging mogelijk maken. Denk aan jongleerballen, pickleballnetjes, balanceerborden of jeu-de-boulesballen. ‘We willen hiermee uitnodigen tot korte, actieve momenten op de campus. Doe iets wat je leuk vindt, al is het maar vijf minuten,’ aldus Spekreijse.

Daarnaast richt VU in Beweging zich steeds meer op leefstijl in brede zin. Zo is er een leefstijldrieluik met aandacht voor voeding, beweging en ontspanning, en is onlangs een laagdrempelig leefstijlloket geopend waar medewerkers terechtkunnen met vragen over bijvoorbeeld slaap of energie. Ook tijdens de Wellbeing Week wordt hier uitgebreid aandacht aan besteed.

De urgentie is groot. ‘We zitten in een inactiviteitspandemie,’ stelt Spekreijse. ‘Langdurig stilzitten wordt steeds vaker vergeleken met roken, en is gelinkt aan gezondheidsproblemen zoals diabetes type 2 en mentale klachten. Tegelijkertijd laat onderzoek zien dat zelfs kleine beweegmomenten al effect hebben: ze verbeteren de doorbloeding, verhogen de concentratie en dragen bij aan een betere stemming.’

De boodschap van VU in Beweging is daarom simpel, maar krachtig: begin klein en doe het samen. Want of het nu gaat om een traploopchallenge, een korte wandeling of een speelse activiteit op het plein, elke stap telt. Samen gaan we op weg naar een campus waar bewegen net zo vanzelfsprekend is als studeren en werken.

‘We leven nu in een comfortabele maatschappij. Waar we vroeger vanuit instinct handelden, zijn we nu steeds meer gericht op comfort, en dat leidt tot inactiviteit.'

Een vader is met drie kinderen aan het voetballen

Gezond leven aan de VU

Bewegen naar een vitale toekomst 

Direct naar

Homepage Cultuur op de campus Universiteitsbibliotheek Dashboard

Studie

Academische jaarkalender Studiegids Rooster Canvas

Uitgelicht

Doneer aan het VUfonds VU Magazine Ad Valvas Digitale toegankelijkheid

Over de VU

Contact en route Werken bij de VU Faculteiten Diensten
Privacy Disclaimer Veiligheid Webcolofon Cookie instellingen Webarchief

Copyright © 2026 - Vrije Universiteit Amsterdam