Onderwijs Onderzoek Actueel Over de VU EN
Login als
Studiekiezer Student Medewerker
Bachelor Master VU voor Professionals
HOVO Amsterdam VU-NT2 VU Amsterdam Summer School Honoursprogramma Universitaire lerarenopleiding
Promoveren aan de VU Uitgelicht onderzoek Prijzen en onderscheidingen
Onderzoeksinstituten Onze wetenschappers Research Impact Support Portal Impact maken
Nieuws Agenda Vrouwen aan de top
Israël en Palestijnse gebieden Cultuur op de campus
Praktische informatie VU en innovatiedistrict Zuidas Missie en Kernwaarden
Organisatie Samenwerking Alumni Universiteitsbibliotheek Werken bij de VU
Sorry! The information you are looking for is only available in Dutch.
Deze opleiding is opgeslagen in Mijn Studiekeuze.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.

Groen Open Access: Open in het VU Repository (PURE)

Wanneer onderzoeksresultaten via de groene route zijn gepubliceerd, zijn ze vaak Closed Access gepubliceerd bij een uitgever, maar wordt het werk daarnaast open beschikbaar gemaakt in een Open Access repository. Bij de VU is dit Pure.

Zelf-archiveren
Wanneer je je werk Closed Access hebt gepubliceerd bij een uitgever is het mogelijk om een versie van je werk ook in een research portal te uploaden. Vaak stellen uitgevers via hun Open Access-beleid wel beperkingen aan het groen Open Access delen van je werk. Zo leggen ze vaak een embargotijd op, mag alleen een bepaalde versie van het artikel openbaar gemaakt worden (bijvoorbeeld alleen de geaccepteerde versie en niet de definitieve uitgeversversie) of worden alleen non-commerciële repositories toegestaan. Of publicatie via de groene route is toegestaan en binnen welke termijn is te vinden op de website van SHERPA/RoMEO, waar het Open Access-beleid van alle uitgevers is verzameld.

Automatisch open na 6 maanden
De Nederlandse wet (artikel 25fa van het Nederlandse Auteursrecht) geeft elke auteur het recht om kort wetenschappelijk werk, 6 maanden na de eerste (niet-Open Access) publicatiedatum te delen in de uitgeversversie.

De Universiteitsbibliotheek ondersteunt alle VU-onderzoekers die op deze manier hun publicaties toegankelijk willen maken. Voorheen diende je je hiervoor op te geven voor het You Share, We Take Care-project. Vanaf 1 januari 2023 wordt het nieuwe VU Open Access-beleid van kracht en maakt de Universiteitsbibliotheek al je (kort) wetenschappelijke publicaties automatisch Open Access beschikbaar in het VU Repository (Pure), tenzij je deze uitsluit (opt-out).

De voorwaarden:

  • Je bent medewerker van de VU;
  • Je bent corresponding author of co-author van de publicatie;
  • De publicatie is een kort wetenschappelijk werk. Dat zijn: artikelen, ‘conference proceedings’ en hoofdstukken in ‘edited volumes’;
  • De publicatie is voor het eerst gepubliceerd gedurende de tijd dat je in dienst was van de VU.

Wil je een publicatie uitsluiten van deelname? Opt-out vanaf 16 december 2022! 

Onderzoeksfincanciering
Heb je financiering ontvangen van een subsidieverstrekker/fonds? De groene route wordt geaccepteerd door Plan S, Horizon Europe en de ERC, maar alleen als de publicatie zonder embargo-termijn in het repository beschikbaar wordt gesteld en onder een open licentie is gepubliceerd. Door je werk automatisch open na 6 maanden laten maken door de Universiteitsbibliotheek, loop je de kans niet te voldoen aan de eisen van je subsidieverstrekker. Veel onderzoeksfinanciers bieden je daarom de mogelijkheid om je werk onder de Rights Retention Strategy direct groen open access te maken. Heb je hier vragen over of wil je meer informatie? Neem dan contact op met het Open Access Team via openaccess@vu.nl.

Vragen & antwoorden

  • Waarom is het belangrijk om mijn publicaties Open Access te maken?

    Publicaties over onderzoek dat met publiek geld is gefinancierd, moeten voor het publiek toegankelijk zijn. Als onderzoeker aan de VU wordt van je verwacht dat je 'elke gelegenheid aangrijpt om [je] kennis en ervaring te delen door middel van Open Access' (Strategie VU 2020-2025). Uit analyses is gebleken dat open access-publicaties beduidend meer academische en maatschappelijke aandacht trekken dan publicaties 'achter een betaalmuur'. Bovendien zorg je voor gelijke toegang voor iedereen en vergroot je hiermee de transparantie en daarmee het vertrouwen in wetenschap.

  • Wat is Artikel 25fa van de Nederlandse Auteurswet?

    Het is een wijziging van het Nederlandse auteursrecht die in 2015 is aangenomen, ook bekend als het Taverne-Amendement. De wet verleent onderzoekers een persoonlijk recht om hun korte wetenschappelijke werk in Open Access te publiceren, ongeacht het recht van uitgevers en/of co-auteurs. Het gepubliceerde onderzoek moet in ieder geval (gedeeltelijk) zijn gefinancierd met Nederlandse publiek geld.

    De volledige tekst van artikel 25fa Auteurswet luidt:

    De maker van een kort werk van wetenschap waarvoor het onderzoek geheel of gedeeltelijk met Nederlandse publieke middelen is bekostigd, heeft het recht om dat werk na verloop van een redelijke termijn na de eerste openbaarmaking ervan, om niet beschikbaar te stellen voor het publiek, mits de bron van de eerste openbaarmaking daarbij op duidelijke wijze wordt vermeld.

  • Wat is de VSNU-richtlijn?

    Het is een praktische richtlijn voor de toepassing van artikel 25fa Auteurswet. De tekst van de wet is op sommige punten vaag en had voor praktische toepassing verduidelijking nodig. In 2019 hebben alle Nederlandse universiteiten deelgenomen aan een succesvolle pilot om een praktische richtlijn voor deze wet te toetsen. Tijdens de pilot zijn publicaties van honderden onderzoekers beschikbaar gesteld, zonder dat dit juridische bezwaren opleverde van uitgevers. De richtlijn is vervolgens officieel goedgekeurd en bekrachtigd door de Vereniging van Universiteiten in Nederland (nu Universiteiten van Nederland, UNL). De richtlijn is vervolgens officieel goedgekeurd en bekrachtigd door de VSNU/UNL. Medewerkers van Nederlandse universiteiten kunnen de richtlijn gebruiken om hun werk te publiceren in een niet-commerciële repository of op hun persoonlijke website. VSNU/UNL heeft ook garantie gegeven voor volledige juridische ondersteuning van alle onderzoekers van Nederlandse Universiteiten die volgens deze richtlijnen publiceren. 

    De Universiteitsbibliotheek VU gebruikt de voorwaarden van de richtlijn om je werk na 6 maanden automatisch te publiceren in het VU Repository (PURE). De volledige tekst van richtlijn luidt:

    A.    Het werk wordt gedeeld in de definitieve, gepubliceerde versie.

    B.    Als redelijke termijn wordt een uniforme standaard van 6 maanden gehanteerd, ongeacht het vakgebied.

    C.    ‘Eerste openbaarmaking’ wordt vertaald naar de datum waarop het artikel in de uitgegeven versie voor het eerst online beschikbaar komt.

    D.    Kort wetenschappelijk werk betreft zowel artikelen als conference papers en losse hoofdstukken in ‘edited collections’. Monografieën en hoofdstukken van monografieën vallen hier dus niet onder.

    E.    De landelijke uitgangspunten gelden ook indien de uitgever zich beroept op buitenlands recht en/of slechts een (beperkt) deel van de co-auteurs via Nederlandse publieke middelen is gefinancierd. Het benoemen van een onderzoeker als co-auteur wordt gezien als bewijs dat de bijdrage van belang is geweest.

    F.    De hierboven genoemde uitgangspunten gelden voor alle onderzoekers wiens werk geheel of gedeeltelijk is gefinancierd met Nederlandse publieke middelen, ongeacht de vraag hoe auteursrecht is vastgesteld tussen onderzoeker(s) en werkgever.

  • Heb ik toestemming nodig van mijn co-auteurs?

    Nee, de Nederlandse wet geeft je het recht om je eigen werk Open Access te publiceren, ongeacht de rechten van co-auteurs.

  • Komen al mijn publicaties in aanmerking om automatisch Open Access te worden gemaakt in het VU repository (PURE)?

    Nee, de regeling is alleen van toepassing op kort wetenschappelijk werk. Hieronder verstaan we artikelen, ‘conference proceedings’ en hoofdstukken in ‘edited volumes’. Bovendien kunnen alleen publicaties die gepubliceerd zijn tijdens je aanstelling aan de VU automatisch openbaar gemaakt worden door de UB.

  • Wat is er geregeld als een uitgever bezwaar maakt?

    De rechtsgrondslag van de richtlijn is grondig onderzocht en getest in de landelijke pilot. Tot nu toe hebben er nog geen uitgevers bezwaar gemaakt. Mocht een uitgever toch bezwaar maken, dan garandeert de VU Amsterdam je volledige juridische ondersteuning. Neem dan zo snel mogelijk contact op met de Universiteitsbibliotheek via openaccess@vu.nl.

  • Hoe zit het met het contract dat ik heb ondertekend met een uitgever?

    De Nederlandse wet (art. 25fa Auteurswet) geeft je het recht om je eigen werk open access te publiceren, ongeacht de rechten die je met een uitgever bent overeengekomen. Dit specifieke onderdeel van de Nederlandse wet heeft voorrang op elk contract dat je hebt ondertekend en heeft voorrang op buitenlands recht.

  • Kan ik Artikel 25fa gebruiken om mijn publicaties via Research Gate of Academia te delen?

    Nee. Research Gate en Academia zijn commerciële organisaties. De wet staat je alleen toe je werk zonder tegenprestatie te delen. Delen via een commerciële organisatie is daarom niet toegestaan. Je kunt wel een link plaatsen naar de PDF in het VU Repository (PURE).

  • Welke versie van het artikel wordt gebruikt?

    De uitgeversversie PDF (Version of Record) wordt geüpload naar het VU Repository (PURE) met een duidelijke verwijzing naar de bronpublicatie. Daardoor wordt altijd de juiste versie van een artikel gedeeld en ontstaan er geen problemen met citeren. De Version of Record wordt in de VU Repository gepresenteerd met een link die eenvoudig gedeeld kan worden op bijvoorbeeld Research Gate of social media.

  • Voldoen mijn publicatie aan de Plan S-vereisten wanneer ze worden gepubliceerd met Artikel 25fa?

    Nee, als je Plan S-conforme onderzoeksfinanciering ontvangt, ben je verplicht je publicaties direct na verschijnen open beschikbaar te stellen in een repository. Dit kan niet worden bereikt met art. 25fa Auteurswet. Plan S vereist dat alle publicaties die voortkomen uit onderzoek dat gefinancierd wordt door funders die zijn aangesloten bij cOAlition S onmiddellijk Open Access gepubliceerd worden. In Nederland is NWO (inclusief ZonMW) lid van cOAlition S en zal Plan S vanaf 2021 implementeren. Een groot deel van het onderzoek aan Nederlandse universiteiten wordt echter niet door Plan S gefinancierd en kan wel met Artikel 25fa Open Access worden gepubliceerd.

  • Waarom kiest de VU om al het kort wetenschappelijk werk automatisch Open Access te maken?

    De VU gelooft in de kernwaarden van Open Science. Niet alleen bevordert open publiceren gelijkheid, maar het zorgt er ook voor dat jouw publicaties beter gevonden worden en meer impact hebben. De Universiteitsbibliotheek wil je helpen door de administratieve last van je publicaties open beschikbaar maken te ontnemen. Uiteraard mag je het aangeven als je een publicatie niet Open Access wil maken. Kies dan voor een opt-out van je publicatie.

  • Zijn al mijn publicaties al direct Open Access op 1 januari 2023?

    Nee, bij het Open Access beschikbaar maken van publicaties in Pure komt ook een deel handmatig werk kijken. Halverwege januari 2023 zullen dus eerst de publicaties met een publicatiedatum uit 2022/2023 open beschikbaar gemaakt worden. Hierna worden zowel nieuwere als oudere publicaties stapsgewijs openbaar gemaakt.

  • Voldoen mijn publicaties aan de vereisten van mijn onderzoeksfinancier wanneer ze automatisch Open Access worden gepubliceerd na 6 maanden (onder art. 25fa)?

    De meeste onderzoeksfinanciers, zoals NWO, Plan S, Horizon Europe en de ERC eisen dat een publicatie onmiddellijk Open Access wordt gemaakt en onder een open licentie is gepubliceerd. Door je werk automatisch open na 6 maanden laten maken door de Universiteitsbibliotheek, voldoe je dus niet aan de eisen van je subsidieverstrekker. NWO biedt je de mogelijkheid om je werk onmiddellijk Open Access te maken onder een open licentie door middel van de Rights Retention Strategy. Heb je hier vragen over of wil je meer informatie? Neem dan contact op met het Open Access Team via openaccess@vu.nl.

Heb je vragen over Open Access publiceren?

Neem contact op met het Open Access-team van de Universiteitsbibliotheek!

openaccess@vu.nl

Contactpersoon

Direct naar

Homepage Cultuur op de campus Sportcentrum VU Dashboard

Studie

Academische jaarkalender Studiegids Rooster Canvas

Uitgelicht

Doneer aan het VUfonds VU Magazine Ad Valvas Digitale toegankelijkheid

Over de VU

Contact en route Werken bij de VU Faculteiten Diensten
Privacy Disclaimer Veiligheid Webcolofon Cookies Webarchief

Copyright © 2025 - Vrije Universiteit Amsterdam