Onderwijs Onderzoek Actueel Over de VU EN
Login als
Studiekiezer Student Medewerker
Bachelor Master VU for Professionals
HOVO Amsterdam VU-NT2 VU Amsterdam Summer School Honoursprogramma Universitaire lerarenopleiding
Promoveren aan de VU Uitgelicht onderzoek Prijzen en onderscheidingen
Onderzoeksinstituten Onze wetenschappers Research Impact Support Portal Impact maken
Nieuws Agenda Gezond leven aan de VU
Israël en Palestijnse gebieden Cultuur op de campus
Praktische informatie VU en innovatiedistrict Zuidas Missie en Kernwaarden
Besturing Impact en valorisatie Samenwerken met ons Alumni Werken bij de VU
Sorry! The information you are looking for is only available in Dutch.
Deze opleiding is opgeslagen in Mijn Studiekeuze.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.

Leesgroepen in de bibliotheek

De Universiteitsbibliotheek Vrije Universiteit gaat in samenwerking met de academische gemeenschap een aantal leesgroepen programmeren. Met een thematische insteek en open deelname beoogt de bibliotheek een ruimtelijke infrastructuur te worden voor inclusieve en interdisciplinaire uitwisseling. Ontdek meer over deelnemen en mee-organiseren!

Leesgroepen zijn een wijdverspreide en bekende vorm voor allerlei academische groepen en collectieven om ideeën uit te wisselen en samen onderwerpen te verkennen. Als fysieke, toegankelijke en open ruimte buiten de faculteiten, co-organiseert de Universiteitsbibliotheek dergelijke leesgroepen met de academische gemeenschap vanuit de wens om onderdeel te zijn van ontmoetingen die anders misschien niet plaats hadden gevonden en om op onvoorziene wijze bij te dragen aan onderwijs en onderzoek. 

Dit betekent dat onze leesgroepen altijd open toegankelijk zijn voor iedereen en dat sessies zodanig worden voorbereid en gemodereerd dat onze ruimte, voor zover mogelijk, een gelijk speelveld is voor deelnemers, van aanstaande studenten tot hoogleraren en alles daartussenin — en alles daarbuiten. Daarnaast is de thematische benaderingswijze een uitnodiging voor uiteenlopende disciplines, gesitueerdheden en posities om plek te krijgen in het gesprek.

Huidige leesgroep 

Tijdens het aanstaande semester (dat in september 2026 start) trappen we af met onze leesgroep over ‘End-of-Life & Religion’. Samen met onderzoekers dr. Pieter Coppens en dr. Jens Reinke zijn er in eerste instantie drie sessies uitgezet. Op de gelinkte webpagina’s hieronder kan je hierover alle informatie vinden: 

  • Sessie 1, waarin we Lev Tolstojs De dood van Ivan Iljitsj bespreken met een introductie door prof. dr. Dirk-Martin Grube, op 8 oktober 2026, van 12:45 tot 14:00 uur. 
  • Sessie 2, waarin we Simone de Beauvoir’s Een zachte dood bespreken met een introductie door dr. Annemie Halsema, op 12 november 2026, van 12:45 tot 14:00 uur. 
  • Sessie 3, waarin we Essay Liu’s 7 Days in Heaven kijken met een introductie door dr. Jens Reinke, op 10 december 2026, van 12:45 tot 15:30 uur. 

Coppens & Reinke benaderen het onderwerp vanuit verschillende perspectieven: de focus van Coppens ligt in zijn eigen onderzoek op de laatste levensfase in premoderne islam terwijl de focus van Reinke op hedendaagse boeddhisme en de laatste levensfase ligt. Tijdens onze sessies hopen we een veel breder scala aan perspectieven te verwelkomen zoals palliatieve zorg met een gedragswetenschappelijke of medische lens evenals literatuur en filosofie. 

De sessies vinden plaats tijdens de lunchpauze van 12:45 tot 14:00 uur — met een korte pauze om 13:25 uur zodat mensen met andere afspraken na de lunchpauze op hun gemak kunnen vertrekken. 

Aanstaande leesgroepen 

Momenteel zijn we in gesprek met verschillende individuen en groepen over het mogelijk co-organiseren van leesgroepen over de thema’s dekolonisatie en ‘critical ecologies’. Daarnaast houdt onze programmamaker zijn ogen open voor mogelijke partners op de thema’s ‘unlearning’, donkere tijden en belichaming. Als je een student, docent of onderzoekers bent die graag betrokken zou raken op een van deze thema’s, schroom dan niet om contact op te nemen via de contactgegevens onderaan de pagina. 

Misschien ben je hier ook naar op zoek?

Heb je vragen of suggesties?

Kom langs bij onze servicebalie of neem contact met ons op!

Universiteitsbibliotheek
VU Hoofdgebouw, 1e verdieping
De Boelelaan 1105
1081 HV Amsterdam

Direct naar

Homepage Cultuur op de campus Universiteitsbibliotheek Dashboard

Studie

Academische jaarkalender Studiegids Rooster Canvas

Uitgelicht

Doneer aan het VUfonds VU Magazine Ad Valvas Digitale toegankelijkheid

Over de VU

Contact en route Werken bij de VU Faculteiten Diensten
Privacy Disclaimer Veiligheid Webcolofon Cookie instellingen Webarchief

Copyright © 2026 - Vrije Universiteit Amsterdam