Onderwijs Onderzoek Actueel Over de VU EN
Login als
Studiekiezer Student Medewerker
Bachelor Master VU for Professionals
HOVO Amsterdam VU-NT2 VU Amsterdam Summer School Honoursprogramma Universitaire lerarenopleiding
Promoveren aan de VU Uitgelicht onderzoek Prijzen en onderscheidingen
Onderzoeksinstituten Onze wetenschappers Research Impact Support Portal Impact maken
Nieuws Agenda Biodiversiteit aan de VU
Israël en Palestijnse gebieden Cultuur op de campus
Praktische informatie VU en innovatiedistrict Zuidas Missie en Kernwaarden
Besturing Samenwerking Alumni Universiteitsbibliotheek Werken bij de VU
Sorry! The information you are looking for is only available in Dutch.
Deze opleiding is opgeslagen in Mijn Studiekeuze.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.

Het ‘emotietaboe’ in academisch onderwijs doorbreken

Interview met Maartje Weerdesteijn en Marije Luitjens, VU-universitair docenten
Wanneer het onderwijs gaat over genocide, oorlog of andere heftige thema’s, kunnen studenten en docenten negatieve emoties ervaren. Toch is hier niet altijd aandacht voor. Emoties worden vaak gezien als tegenhanger van ratio, als onprofessioneel. “Jammer, want erkennen dat emoties erbij horen kan voor meer veerkracht en samenhorigheid zorgen.”

VU-universitair docenten Maartje Weerdesteijn en Marije Luitjens delen hun inzichten uit hun onderwijspraktijk. De reflecties komen voort uit een Scholarship of Teaching and Learning dat Weerdesteijn opzette met Willemijn Born (docent en promovendus Criminologie), en dat mede werd geïmplementeerd door Luitjens in de minor Peace and Conflict Studies.

Studenten willen een verschil maken in de wereld
In ons onderwijs komen hartverscheurende verhalen over genocide, misdrijven tegen de menselijkheid en oorlogsmisdrijven aan bod. Studenten worden geconfronteerd met persoonlijke verhalen van slachtoffers, daders en ontwrichte samenlevingen. Deze verhalen worden vaak gekenmerkt door een gebrek aan effectieve remedies om het leed te verzachten. 

Een groot deel van de studenten wil een verschil maken in de wereld, maar sommigen raken gedesillusioneerd door de complexiteit van de problemen en oplossingen. Anderen zijn persoonlijk betrokken vanwege hun familiegeschiedenis of omdat ze uit een conflictgebied komen. Het is voor studenten logischerwijs niet altijd mogelijk om in te schatten wanneer, of de mate waarin, ze geraakt zullen worden door een onderwerp. 

Aan de andere kant is het voor docenten niet altijd makkelijk om hiermee om te gaan, en als gevolg kan er ‘rolspanning’ ontstaan: ze voelen zich soms niet alleen docent, maar ook therapeut, terwijl ze hiervoor niet getraind zijn. Toch kunnen docenten veel doen binnen hun rol als docent om studenten te helpen hun emotionele reacties te begrijpen en te verwerken.

Wat kun je als docent doen? Rolmodel, trigger warnings & self-care
Docenten kunnen studenten helpen om er voor elkaar te zijn, bijvoorbeeld door emoties en de noodzaak van self-care bespreekbaar te maken. Na een heftige documentaire kan het helpen ze eerst naar hun emotionele reactie te vragen. Dit helpt niet alleen om het delen van deze gevoelens te normaliseren, maar zo kan er ook de mentale ruimte ontstaan om met een wetenschappelijke lens de documentaire te analyseren. 

Ook wordt het door studenten gewaardeerd als docenten zelf als rolmodel optreden en open zijn over de onderwerpen die hen raken. Daarnaast is het van belang om studenten zingeving te bieden wanneer ze geconfronteerd worden met heftige verhalen. Bijvoorbeeld door ze expliciet uit te leggen waarom dit verhaal zo belangrijk is, wat we ervan kunnen leren en hoe het past in het vak en wetenschappelijk debat. 

Trigger warnings (red. korte waarschuwingen vooraf, waarmee je studenten voorbereidt op mogelijk confronterende of emotioneel beladen lesinhoud) kunnen ook helpen. Omdat het de emoties normaliseert en erkent, en een gemeenschapsgevoel kan faciliteren, waardoor de studenten ook buiten de collegezaal er voor elkaar kunnen zijn.

Academische kringen en het ‘emotie-taboe’
Ook docenten en wetenschappers zijn niet immuun voor de emotionele gevolgen van het onderzoek dat ze doen en onderwijs dat ze geven. Afhankelijk van het onderwerp, de onderzoeksmethoden en de persoonlijkheid en achtergrond van de wetenschapper, kan dit hen in meer of mindere mate raken. Onder docenten en onderzoekers is het gevoel van samenhorigheid en self-care eveneens belangrijk, maar ook in wetenschappelijke kringen wordt nog maar langzaam het ‘emotie-taboe’ verbroken. 

Dat merk je ook aan de doorgaans beperkte aandacht van instellingen voor dit thema. Hoewel sommige ethische commissies de emotionele gevolgen voor het wetenschappelijk personeel al meewegen, is bij veel ethische commissies vooral aandacht voor de gevolgen voor de onderzoeksparticipanten, niet voor de onderzoekers zelf. Daarnaast is het niet altijd duidelijk in welke mate universiteiten kunnen voorzien in psychologische steun, zeker niet als die specialistischer moet zijn om secundair of plaatsvervangend trauma te behandelen.

Emoties uit de taboesfeer halen
Het is belangrijk om te erkennen dat omgaan met negatieve emoties tijd kost. Naast het verwerken van emotionele gevolgen van onderwijs en onderzoek vergt het ook tijd om junior collega’s hier beter bij te begeleiden. En in een sector met een toch al relatief hoge werkdruk blijft dit een eeuwig pijnpunt. Toch kan tijd maken, en daarmee erger leed voorkomen, de gezondste en meest efficiënte keuze zijn.

Het is nog een open vraag hoe we onszelf en elkaar als docenten en onderzoekers hier beter bij kunnen helpen, maar één ding is duidelijk: het is nodig om emoties uit de taboesfeer te halen. Door ze ruimte te geven en te omarmen, wordt het mogelijk om de negatieve emoties beter te verwerken en kunnen studenten, docenten en onderzoekers zich weer storten op de daadwerkelijke inhoud van het werk.

Ook je onderwijs onderzoeken?

Meer over het Scholarship of Teaching and Learning (SoTL).

VU Centre for Teaching & Learning workshops & trainingen

Teaching in Times of Fracture biedt praktische handvatten voor moeilijke gesprekken, en Hot Moments-workshops kunnen op maat worden aangevraagd voor docenten die willen leren schakelen wanneer emoties oplopen. Interesse? Mail ctl@vu.nl.

Verder lezen of je verdiepen in dit onderwerp?
In de onderstaande publicaties en bronnen vind je verdieping, voorbeelden uit de praktijk en handvatten om hier zelf verder mee aan de slag te gaan.

  1. Sanson, M., Strange, D., & Garry, M. (2019). Trigger warnings are trivially helpful at reducing negative affect, intrusive thoughts, and avoidance. Clinical Psychological Science, 7(4), 778–793.
  2. Weerdesteijn, M. (2024). Coping as an academic skill. In M. Kaur & L. M. Harris (Eds.), How to Account for Trauma and Emotions in Law Teaching (pp. 171–185). Edward Elgar Publishing Limited.
  3. Koning, A., & Weerdesteijn, M. (2025). De mens achter de onderzoeker: Emotioneel gedoe bij criminologisch onderzoek. Tijdschrift voor Criminologie, 67(1), pp. 70-86.
  4. Luitjens, M. (2026). An Anthropological Perspective: Dealing with Emotions when Conducting Ethnography in Conflict-Affected Areas. In: M. Weerdesteijn & A. L. Smeulers (Eds.), Emotions, Ethics and Mass Atrocities: Perspectives from Scholars, Teachers and Practitioners. BRILL.
  5. O’Brien, M. (2021). Coping with Trauma from Research Content: Conducting Genocide Research. Voices of Academia. Geraadpleegd op 6 maart 2025 via https://voicesofacademia.com/2021/07/16/coping-with-trauma-from-research-content-conducting-genocide-research-by-melanie-obrien/
  6. Skinner, T., Bloomfield-Utting, J., Geoghegan-Fittall, S., Roberts, N., Smith, O., Sweetland, S., & Taylor, H. (2023). A focus on ethics and researcher wellbeing. In R. Forester-Jones (Ed.), Research Handbook on Ethics in Social Research. Edward Elgar Publishing Ltd.
Een vrouw met donker haar bekijkt de vernieuwde webpagina 'Onderwijs geven aan de VU' op haar tablet.

Onderwijs geven aan de VU

Een illustratie van een man en een vrouw op het campusplein van de Vrije Universiteit Amsterdam, waarachter de zon opkomt.

VU EduNews & Stories

Direct naar

Homepage Cultuur op de campus Sportcentrum VU Dashboard

Studie

Academische jaarkalender Studiegids Rooster Canvas

Uitgelicht

Doneer aan het VUfonds VU Magazine Ad Valvas Digitale toegankelijkheid

Over de VU

Contact en route Werken bij de VU Faculteiten Diensten
Privacy Disclaimer Veiligheid Webcolofon Cookie instellingen Webarchief

Copyright © 2026 - Vrije Universiteit Amsterdam