Onderwijs Onderzoek Actueel Over de VU EN
Login als
Studiekiezer Student Medewerker
Bachelor Master VU voor Professionals
HOVO Amsterdam VU-NT2 VU Amsterdam Summer School Honoursprogramma Universitaire lerarenopleiding
Promoveren aan de VU Uitgelicht onderzoek Prijzen en onderscheidingen
Onderzoeksinstituten Onze wetenschappers Research Impact Support Portal Impact maken
Nieuws Agenda Vrouwen aan de top
Israël en Palestijnse gebieden Cultuur op de campus
Praktische informatie VU en innovatiedistrict Zuidas Missie en Kernwaarden
Organisatie Samenwerking Alumni Universiteitsbibliotheek Werken bij de VU
Sorry! The information you are looking for is only available in Dutch.
Deze opleiding is opgeslagen in Mijn Studiekeuze.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.

Vrijheid van meningsuiting in Islam en Westen even belangrijk

De opvatting dat er in de islam geen vrijheid van meningsuiting bestaat, is onjuist. Het is in de islam net zo’n groot goed als in liberale samenlevingen. Dat concludeert theoloog Razi Quadir in zijn vergelijkende onderzoek. Deze overeenkomst biedt volgens hem de mogelijkheid om de schijnbaar onoverbrugbare kloof tussen beide partijen te dichten.

De moord op Theo van Gogh in 2004, de Deense cartooncrisis van 2005 en Charlie Hebdo: vrijheid van meningsuiting in de islam is de afgelopen decennia een veelbesproken onderwerp geworden. Razi Quadir, theoloog aan de Vrije Universiteit Amsterdam, onderzocht of vrijheid van meningsuiting überhaupt wel bestaat in de islam en wanneer die vrijheid wordt begrensd, zowel in de islam als in liberale democratieën. 

De verschillen tussen de twee zijn minder groot dan vaak wordt gedacht, concludeert de theoloog. ‘’Zowel in de islam als liberale democratieën heerst het idee dat vrijheid van meningsuiting niet alleen bijdraagt aan het welzijn en de zelfontplooiing van het individu, maar ook aan de ontwikkeling en de bloei van de kernwaarden van de samenleving.’’  

Ook het Westen kent grenzen aan de meningsuiting 

Een andere conclusie die hij trekt, is dat bepaalde ideeën die bestaan over vrijheid van meningsuiting zowel in de islam als liberale democratieën, bevooroordeeld en ongegrond zijn. ‘’Zo heerst in de landen met een moslimmeerderheid de gedachte dat in liberale democratieën de vrijheid van meningsuiting geen grenzen kent. Maar dat beeld klopt niet’’, zegt hij. ‘’In liberale democratieën kunnen mensen niet alles zeggen wat ze willen. Europese rechters trekken grenzen bij de vrijheid van meningsuiting, net zoals dat in de islam gebeurt.’’ 

Bekijk ook

Over dit onderzoek

Hoofdonderzoeker

Onderzoeksinstituut

Faculteit

Profielthema

Direct naar

Homepage Cultuur op de campus Sportcentrum VU Dashboard

Studie

Academische jaarkalender Studiegids Rooster Canvas

Uitgelicht

Doneer aan het VUfonds VU Magazine Ad Valvas Digitale toegankelijkheid

Over de VU

Contact en route Werken bij de VU Faculteiten Diensten
Privacy Disclaimer Veiligheid Webcolofon Cookies Webarchief

Copyright © 2025 - Vrije Universiteit Amsterdam