‘Complotovertuigingen dat de tegenpartij fraudeerde bij de verkiezingen veranderden in de loop van de tijd als gevolg van de verkiezingsuitslag. Onder de mensen die Democratisch stemden, nam de complotovertuiging dat Trump fraudeerde na de verkiezing af. Daarentegen, onder de mensen die Republikeins stemden, nam de complotovertuiging dat Biden fraudeerde na de verkiezing toe.', aldus Haiyan Wang.
Complottheorieën
Een ander interessant punt volgens Wang en van Prooijen is dat complottheorieën over verkiezingsfraude vanuit de ‘andere’ partij vóór de verkiezingen onder Biden-stemmers hoger waren dan onder Trump-stemmers. Na de verkiezing en de winst voor de Democraten deelden Trump-stemmers meer complottheorieën dan Biden-stemmers.
De bevindingen van Wang en van Prooijen laten zien dat complottheorieën met name heersen onder kiezers die op de verliezende partij hebben gestemd.
Ander onderzoek toont aan dat na het verliezen van verkiezingen kunnen mensen zich machteloos en bedreigd voelen, waardoor ze gaan geloven in complottheorieën als een manier om anderen de schuld te geven van hun verlies.
Hier kun je het artikel van Wang en van Prooijen vinden.