Onderwijs Onderzoek Actueel Over de VU EN
Login als
Studiekiezer Student Medewerker
Bachelor Master VU for Professionals
HOVO Amsterdam VU-NT2 VU Amsterdam Summer School Honoursprogramma Universitaire lerarenopleiding
Promoveren aan de VU Uitgelicht onderzoek Prijzen en onderscheidingen
Onderzoeksinstituten Onze wetenschappers Research Impact Support Portal Impact maken
Nieuws Agenda Biodiversiteit aan de VU
Israël en Palestijnse gebieden Cultuur op de campus
Praktische informatie VU en innovatiedistrict Zuidas Missie en Kernwaarden
Besturing Samenwerking Alumni Universiteitsbibliotheek Werken bij de VU
Sorry! The information you are looking for is only available in Dutch.
Deze opleiding is opgeslagen in Mijn Studiekeuze.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.

In gesprek met Hans Smit

De agenda van avonturier Hans Smit (69) is gevuld met lange fietstochten, bijzondere reizen én het volgen van cursussen bij HOVO Amsterdam. Vroeger zat een studie aan de universiteit er niet in. Dat hij uiteindelijk toch in de collegebanken van de VU zit, emotioneert hem iedere keer weer.

“Ik heb nooit een middelbareschooldiploma behaald. Het onderwijssysteem paste mij niet en op mijn zestiende ben ik gaan werken bij de voorloper van de Rabobank. Na mijn militaire dienst vertrok ik naar Israël waar ik ruim 6 jaar als financieel manager in een kibboets werkte. Dat was voor mij een hele belangrijke leerschool. Ik leer liever in de praktijk en heb mijn hele leven voor mijn eigen scholing gezorgd. In Israël is mijn interesse voor filosofie, religie en geschiedenis ontstaan. Nadat ik in 1993 met vervroegd pensioen ging, kreeg ik alle tijd en ruimte om mij daar verder in te verdiepen. Bij HOVO vond ik precies wat ik zocht. Inspirerende docenten, interessante onderwerpen en medecursisten die net zo leergierig zijn.”

Gevoel van trots
“Inmiddels heb ik al veel verschillende cursussen gevolgd. Ik kom op de fiets vanuit Alphen aan den Rijn naar de VU. Het is voor mij echt een dagje uit. Ik ben altijd te vroeg en drink een kop koffie in het restaurant. Ik geniet ervan als ik al die jonge studenten langs zie lopen. Een gelukzalig gevoel overspoelt mij: het is deze jongen toch maar gelukt om colleges op de VU te volgen. Die droom had ik al toen ik vroeger bij ons thuis het ‘VU-spaarbusje’ zag staan. Ik heb mijn leven lang emotioneel last gehad van het feit dat ik vroeger mijn school niet kon afmaken. Inmiddels weet ik dat ik wel degelijk kan leren en krijg ik steeds opnieuw de bevestiging dat ik niet dom ben.”

Pak die kans
“Soms is het overweldigend hoeveel nieuwe informatie je tijdens de colleges krijgt. Maar dat vind ik juist heerlijk. Als je niets weet, kun je nog zoveel leren. Ook ga ik regelmatig mee met de HOVO-reizen, zoals naar Weimar of Leipzig. Fantastisch om met zo’n goede gids die steden te bezoeken. Je ziet en hoort dingen die je zelf zou missen. Soms ga ik later terug om het nog beter in me op te nemen. Ik kan HOVO echt bij iedereen aanbevelen. Twijfel niet of het te moeilijk is. Misschien ontdek je je grenzen, maar dan weet je dat. Je hoeft geen examen te doen, het gaat om het plezier van het leren. Dus pak die kans, stap binnen bij de VU en laat je verrassen. Je gaat met meer naar huis dan je ooit had verwacht.”

“Mijn droom is toch nog uitgekomen”

Volledig HOVO cursusoverzicht

HOVO Amsterdam

cursussen, leergangen, lezingen en studiedagen

Maak kennis met andere HOVO-cursisten

Meer informatie

Ga naar de pagina Praktische informatie en contact voor informatie over aanmelding, annuleren, MijnHOVO, voorzieningen en bereikbaarheid van de VU campus, en andere praktische zaken.

Direct naar

Homepage Cultuur op de campus Sportcentrum VU Dashboard

Studie

Academische jaarkalender Studiegids Rooster Canvas

Uitgelicht

Doneer aan het VUfonds VU Magazine Ad Valvas Digitale toegankelijkheid

Over de VU

Contact en route Werken bij de VU Faculteiten Diensten
Privacy Disclaimer Veiligheid Webcolofon Cookie instellingen Webarchief

Copyright © 2025 - Vrije Universiteit Amsterdam