Om deze waarden in daden om te zetten, zoals Dr. Jonkman ons in herinnering bracht, biedt de VU alle studenten de mogelijkheid om naast hun studie deel te nemen aan het Broader Mind programma, een programma dat studenten uitdaagt om over de grenzen van hun studie heen te kijken en zich in te zetten voor de bredere samenleving.
Om deze doelen te bereiken biedt de VU de mogelijkheid tot Community Service Learning, een initiatief dat studenten in contact brengt met burgerinitiatieven, non-profits, lokale organisaties en beleidsmakers om echte uitdagingen aan te pakken. Dit initiatief brengt een aantal lessen van de tweede spreker van de openingsceremonie in de praktijk: Professor Robert G. Bringle, van de Universiteit van Indiana. Professor Bringle herinnerde ons aan de waarde van service learning als een transformatieve kracht, niet alleen voor universiteiten, maar ook voor de bredere samenleving; evenals de waarde van community-based learning, in lijn met de waarden van mondiaal burgerschap en publieke betrokkenheid gepromoot door AURORA.
Deze fascinerende woorden werden gevolgd door de inzichtelijke Professor Augustin K.N. Aoudji van de Universiteit van Abomey Calavi (Benin), die ons een stap verder bracht in het begrijpen van het concept van mondiaal burgerschap en publieke betrokkenheid door de waarden van de logica van "wij" uit te leggen, en ons eraan herinnerde hoe mondiaal burgerschap begint bij lokale gemeenschappen.
Tot slot toonde professor Ali Arnaout van de Universiteit van Stuttgart ons de waarde van het nemen van verantwoorde risico's voor een bloeiende samenleving. Deze inspirerende woorden werden gevolgd door een rijk activiteitenprogramma, van presentaties tot interactieve workshops en sociale evenementen. De thema's vrede, conflict en sociale rechtvaardigheid; gemeenschapsbetrokkenheid en burgerparticipatie; en onderwijs voor mondiaal burgerschap werden verkend in een levendige en diverse omgeving, die opleiders, onderzoekers en de samenleving met elkaar in contact bracht. Tijdens de eerste paneldiscussie kregen we de kans om dieper in te gaan op de overeenkomsten en verschillen tussen strategieën om mondiaal burgerschap te bevorderen binnen onze alliantie. De activiteiten van de dag werden afgesloten met een speciaal diner, geopend door het geweldige VU-orkest onder leiding van studenten.
Tijdens de laatste dag, in het tweede high level panel, hadden we de kans om een constructief gesprek aan te gaan met rector magnificus Jeroen Geurts over de rol van universiteiten als kracht om vrede en rechtvaardigheid in de samenleving te bevorderen. Deze evenementen herinneren ons aan het belang van actieve betrokkenheid van universiteiten in de samenleving - een waarde die door de VU en de AURORA alliantie wordt gestimuleerd.
Last but not least ontvingen academici van de VU drie prijzen van €2000 aan startkapitaal voor hun uitmuntende bijdragen: Maiza Campos Ponce van BETA (Gezondheidswetenschappen), Ella Hafermalz & Christer Guldemond van SBE (Internationale Bedrijfskunde), en Joram Pach & Arjen de Wit van FSG (Sociale Wetenschappen).