Onderwijs Onderzoek Actueel Over de VU EN
Bacheloropleidingen Masteropleidingen VU for Professionals
HOVO Amsterdam Taalcursussen Nederlands als tweede taal (NT2) Zomercursus van de Vrije Universiteit Amsterdam Honoursprogramma Universitaire lerarenopleidingen
Promoveren aan de VU Uitgelicht onderzoek Prijzen en onderscheidingen
Interdisciplinaire onderzoeksinstituten Wetenschappers van de VU Research Impact Support Portal Creëer impact met jouw onderzoek
Nieuws Agenda Bewegen naar een vitale toekomst
VU UPDATE: Situatie in Israël en de Palestijnse gebieden Cultuur op de VU
Praktische informatie De VU en Innovatiedistrict Zuidas Missie, kernwaarden en visie
Besturing van de VU Valorisatie en impact Samenwerken met de VU VU Alumni Community Bekijk onze vacatures!
Sorry! The information you are looking for is only available in Dutch.
Deze opleiding is opgeslagen in Mijn Studiekeuze.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.

Twee Starting Grants voor Vrije Universiteit Amsterdam

Delen
04 september 2025

Politicoloog Juliana Chueri en natuurkundige Laura Dreissen van de Vrije Universiteit Amsterdam ontvangen van de Europese onderzoeksraad (ERS) ieder een Starting Grant.

De invloed van AI op de welvaarstaat
Juliana Chueri onderzoekt met haar ERC Starting Grant hoe kunstmatige intelligentie (AI) de fundamenten van de welvaartsstaat onder druk zet. Ze richt zich op de manier waarop automatisering de steun van burgers voor sociale bescherming beïnvloedt, welke vormen van zekerheid werknemers in een AI-tijdperk vragen en hoe politieke partijen, vakbonden en sociale bewegingen hierop reageren. Het is de eerste systematische studie naar de politiek van de welvaartsstaat in het tijdperk van AI.

Lees hier meer.

Zwakke wisselwerking in atomen
Laura Dreissen gaat onderzoeken hoe een minuscuul effect in atomen ons meer kan leren over de zwakke wisselwerking, een van de fundamentele natuurkrachten. Ze richt zich op de zogeheten pariteitsschending: natuurwetten gedragen zich nét anders in de spiegel. Het nauwkeurig meten van dit effect biedt een unieke kans om het standaardmodel van de deeltjesfysica te testen en mogelijk aanwijzingen te vinden voor nieuwe natuurkunde, zoals donkere materie. Dreissen en haar team proberen dit effect voor het eerst zichtbaar te maken in het atoom barium, met behulp van cutting-edge kwantumtechnologie. Door ionen af te koelen tot bijna het absolute nulpunt en ze in een speciale verstrengelde toestand te brengen, kunnen zij een uiterst zwak signaal betrouwbaar meten.

Lees hier meer.

ERC Starting Grant
De ERC gebruikt de Starting Grants om getalenteerde wetenschappers in de beginfase van hun carrière te ondersteunen bij het uitvoeren van baanbrekende projecten voor een periode van vijf jaar. Dreissen en Chueri ontvangen een grant van ongeveer 2 miljoen euro. In totaal hebben 478 beginnende onderzoekers ERC Starting Grants toegekend gekregen.

Neem contact op met Persvoorlichting VU

06 25763092

Direct naar

Homepage VU Amsterdam Cultuur op de VU Universiteitsbibliotheek Dashboard

Studie

Academische jaarkalender Studiegids Rooster Canvas

Uitgelicht

Doneer aan het VUfonds VU Magazine Ad Valvas Digitale toegankelijkheid

Over de VU

Contact met VU Amsterdam Bekijk onze vacatures! Faculteiten VU Amsterdam Diensten VU Amsterdam
Privacy Disclaimer Veiligheid Webcolofon Cookie instellingen Webarchief

Copyright © VU