Jan van der Maas verheugt zich erop de geschiedenis van Nederland te belichten. In de nieuwe cursus ‘De geschiedenis van Nederland’ biedt hij inzicht in hoe Nederland is ontstaan en zich door de eeuwen heen heeft ontwikkeld. De cursus biedt een dieper begrip van de strijd met het water, de economische bloei en de uitzonderlijke sociale en religieuze verhoudingen die Nederland vormden. Jan besteedt aandacht aan complexe processen zoals de eenwording, verzuiling en internationale macht. Hoe hebben unieke historische omstandigheden Nederland gemaakt tot wat het vandaag is? Het antwoord op die vraag is een verhaal dat zowel complex als inspirerend is.
Johannes Houwink ten Cate was gedurende 38 jaar verbonden aan het NIOD en was als hoogleraar Holocaust- en genocidestudies werkzaam bij de Universiteit van Amsterdam. Hij is gefascineerd door de verschuivende opvattingen over onder meer bezet Nederland. Destijds vierden we de bevrijding als een overwinning, zowel van de Geallieerden als van onszelf. Destijds vond men dat "foute" Nederlanders snel en zeer streng moesten worden bestraft. De teruggekeerde verzuilde organisaties richtten voor hun eigen vermoorde verzetshelden een pantheon in. Nu lijkt het echter alsof vrijwel alle Nederlanders, behalve de Jodenredders, hebben gecollaboreerd, inclusief de voorzitters van de Joodse Raad (zoals weergegeven in de bekroonde tv-serie met Pierre Bokma als prof. dr. David Cohen). Komend voorjaar gaat hij dieper in op de belangrijkste verschuivingen in de geschiedschrijving in ‘Nieuwe inzichten in bezet Nederland’.
Nieuwe inzichten spelen ook een rol in de cursus ‘Slavernij van de Wilde Kust’. Jan Sprenger doceerde na zijn studie Werktuigbouwkunde aan de technische Hogeschool Twente drie jaar aan de Anton de Kom Universiteit in Paramaribo. In Suriname raakte hij in de ban van de Surinaamse cultuur en geschiedenis. Omstreeks 2010 ontdekte hij dat zijn voorouders een rederij bezaten en plantages in Guyana en Suriname. Sinds die tijd las hij alles wat hij kon vinden over de slavernij in “de West”. Hij studeerde culturele antropologie, verbleef voor zijn studie enkele maanden op een voormalige plantage door in Suriname. Door een samenwerking met Dienke Hondius, verbonden als onderzoeker aan de VU en met Urwin Vyent, directeur van het NiNsee, is een unieke cursus ontstaan over de slavernij aan de Wilde Kust.
Bekijk hier direct het complete voorjaarsaanbod op het gebied van geschiedenis.