Onderwijs Onderzoek Actueel Over de VU EN
Bacheloropleidingen Masteropleidingen VU for Professionals
HOVO Amsterdam Taalcursussen Nederlands als tweede taal (NT2) Zomercursus van de VU Amsterdam Honoursprogramma Universitaire lerarenopleidingen
Promoveren aan de VU Uitgelicht onderzoek Prijzen en onderscheidingen
Interdisciplinaire onderzoeksinstituten Wetenschappers van de VU Research Impact Support Portal Creëer impact met jouw onderzoek
Nieuws Agenda Bewegen naar een vitale toekomst
VU UPDATE: Situatie in Israël en de Palestijnse gebieden Cultuur op de VU
Praktische informatie De VU en Innovatiedistrict Zuidas Missie, kernwaarden en visie
Besturing van de VU Valorisatie en impact Samenwerken met de VU VU Alumni Community Bekijk onze vacatures!
Sorry! The information you are looking for is only available in Dutch.
Deze opleiding is opgeslagen in Mijn Studiekeuze.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.

Promotie C. He

Delen

Skeletal Muscle Cell Adaptations under Contractile, Pharmacological and Inflammatory Stress

Spiercellen onder druk: herstel blijkt geen kwestie van één knop omzetten

Spiercellen reageren sterk op hun omgeving. Dat blijkt uit het onderzoek van fysioloog Chuqi He naar de invloed van factoren die vaak samen voorkomen bij veroudering en chronische ziekte, zoals medicijngebruik, lichte ontstekingen en minder beweging.

Met gekweekte spiercellen onderzocht He hoe verschillende prikkels de groei, energiehuishouding en stressreacties van spiercellen beïnvloeden. De resultaten laten zien dat medicijnen en ontstekingsachtige stress spiercellen direct kunnen veranderen. Gunstige prikkels, zoals metformine of samentrekkingsachtige stimulatie die beweging nabootst, konden sommige negatieve effecten deels verminderen, maar zorgden niet voor volledig herstel.

Een belangrijke conclusie is dat spiergezondheid niet wordt bepaald door één enkel signaal of één biologische route. Herstel van spierfunctie blijkt complexer dan het simpelweg “omzetten van één knop”.

Veel ouderen en mensen met chronische ziekten hebben te maken met spierverlies, wat kan leiden tot verminderde zelfstandigheid en een lagere kwaliteit van leven. De nieuwe inzichten kunnen onderzoekers en zorgprofessionals helpen om beter rekening te houden met de effecten van medicijnen, ontstekingen en beweging op spieren. Op termijn kan dit bijdragen aan betere preventie, gerichtere behandelingen en beweegprogramma’s die gezond ouder worden ondersteunen.

Meer informatie over het proefschrift

Programma

Verdediging van de dissertatie door C. He

Promotie Faculteit der Gedrags- en Bewegingswetenschappen

Promotor:

  • prof.dr. R.T. Jaspers

Copromotor:

  • dr. R.C.I. Wust

De promotie is tevens online te volgen.

Over Promotie C. He

Startdatum

  • 22 oktober 2026

Tijd

  • 09:45 - 11:15

Locatie

  • Hoofdgebouw VU, Aula

Adres

  • De Boelelaan 1105, 1081 HV Amsterdam

Direct naar

Homepage VU Amsterdam Cultuur op de VU Universiteitsbibliotheek Dashboard

Studie

Academische jaarkalender Studiegids Rooster Canvas

Uitgelicht

Doneer aan het VUfonds VU Magazine Ad Valvas Digitale toegankelijkheid

Over de VU

Contact met VU Amsterdam Bekijk onze vacatures! Faculteiten VU Amsterdam Diensten VU Amsterdam
Privacy Disclaimer Veiligheid Webcolofon Cookie instellingen Webarchief

Copyright © VU