Wat betekent vrijheid vandaag? En hoe geven we haar toekomst?
Vrijheid is niet vanzelfsprekend. Wat het betekent om vrij te zijn, verandert bovendien mee met de wereld om ons heen. Nieuwe technologie, maatschappelijke veranderingen en ontwikkelingen binnen onze democratie roepen steeds nieuwe vragen op over vrijheid en de ruimte om zelf te denken, te kiezen en te handelen. Wat vraagt dat van ons? Hoe beschermen en versterken we vrijheid? Voor onszelf, voor anderen en voor toekomstige generaties?
Tijdens deze Studium Generale-avond brengt de Vrije Universiteit Amsterdam, in samenwerking met het Nationaal Comité 4 en 5 mei, wetenschap en maatschappelijke reflectie samen. Jörgen Raymann leidt de avond. Hij is bestuurslid van het Nationaal Comité en staat bekend als een bevlogen verbinder die jongere generaties en verschillende groepen in de samenleving dichter bij elkaar brengt.
Hoogleraar Jeroen de Ridder en de aan het Nationaal Comité 4 en 5 mei verbonden hoogleraren Marianne Hirsch Ballin en Nikki Sterkenburg delen inzichten uit hun onderzoek. Vanuit verschillende disciplines laten zij zien hoe de VU met onderwijs, onderzoek en dialoog bijdraagt aan het begrijpen van vrijheid. Samen verkennen zij waar vrijheid onder druk staat en welke perspectieven we hebben om haar te versterken.
Kom luisteren en praat mee!
Studium Generale: dialoog en verdieping
‘De toekomst van vrijheid’ is een verdieping op het jaarthema van de VU, Vrije denkers, en sluit aan op de Opening Academisch Jaar 2026-2027. Dit evenement is de eerste in een serie van drie Studium Generale-bijeenkomsten dit academisch jaar.
Met Studium Generale brengen VU-onderzoekers hun kennis naar buiten en gaan zij in gesprek met elkaar en met het publiek. Door wetenschap, verschillende perspectieven en open dialoog ontstaan nieuwe inzichten in de maatschappelijke vraagstukken van deze tijd.