De ‘Library Book Club’ is er voor iedereen. Heb je zin in een verfrissend boek, een andere omgeving en een leuk gesprek? Kom dan en lees The Fire Next Time met ons!
Over het boek en de auteur
The Fire Next time bestaat uit twee essays: het laatste essay is “Down at the Cross,” wat oorspronkelijk op 10 en 17 november 1962 in The New Yorker verscheen onder de titel “Letter from a region of My Mind;” en het eerste essay schreef Baldwin een paar maanden later als een brief aan zijn neefje ter gelegenheid van het 100-jarig jubileum van de emancipatie van alle tot slaaf gemaakte mensen in de VS. Tijdens deze boekenclub lezen we de essays in deze chronologische volgorde.
James Baldwin (1924 – 1987) groeide op in Harlem, New York, was schrijver van boeken, essays, gedichten en toneelstukken; en evengoed activist voor burgerrechten en opiniemaker. Toen hij 24 was verruilde hij New York voor Parijs, waar hij negen jaar woonde, en wat tot een uitvalsbasis werd voor zijn reizen door Eurazië en Afrika. Het is in deze context dat hij zijn thuisland observeerde, in contact stond met de burgerrechtenbeweging en dat hij deze twee essays schreef.
In The Fire Next Time levert Baldwin een maatschappelijke kritiek die diep persoonlijk, messcherp doch zacht, en activerend is. In onze eigen tijd, die zich wel eens lijkt te kenmerken door verdeeldheid, is het de moeite om tijd door te brengen met deze geduldige, opmerkzame en enerverende analyse. Wat kunnen we leren van Baldwins weergave van ras, religie en samenleving in onze context; en wat hebben we eraan toe te voegen?
“… America and all the Western nations will be forced to re-examine themselves and release themselves from many things that are now taken to be sacred, and to discard nearly all the assumptions that have been used to justify their lives and their anguish and their crimes so long.” -James Baldwin, “Down at the Cross,” The Fire Next Time (Penguin, 2024): p. 34.
Praktische zaken
- We gebruiken de editie van Penguin Modern Classics uit 2024 als referentiepunt (ISBN 9780140182750), dus paginanummers komen hiermee overeen.
- Tijdens de eerste sessie bespreken we pp. 9 – 36, wat de opening van het essay “Down at the Cross” is (tot de witregel na ‘… we got rid of Him.’). Voor sessie twee lezen we verder tot p. 61 (witregel na ‘… at the enemy’s door.’); en voor sessie drie lezen we “Down at the Cross” uit (tot p. 78) en lezen we “My Dungeon Shook” (pp. 1 – 8).
- Deze reeks bestaat uit drie tweewekelijkse sessies op dinsdagen 14 april, 28 april en 12 mei; je hoeft niet alle sessies aanwezig te zijn.
- De locatie is de Library Lounge, bij de entrée van de Universiteitsbibliotheek in het Hoofdgebouw (HG-01A01).
- Je hoeft je niet aan te melden. Mocht je het fijn vinden om op de hoogte te worden gehouden (en in het vervolg mee te kunnen stemmen op boeken) ben je welkom in de groepschat (WhatsApp).
Programma
17:30 uur, inloop: je bent al vroeg welkom om tijd te overbruggen of je avondeten te komen eten.
18:15 uur, opening: we trappen af met een voorstelrondje, en een korte introductie op het boek.
18:25 uur, groepsgesprek: we delen onze ervaringen en bevindingen met het boek tot dusver.
19:25 uur, afrondend: we kijken vooruit naar de volgende sessie en vatten die van vandaag samen.
19:45 uur, einde of blijven hangen: we sluiten de sessie af, maar het staat je natuurlijk vrij om te blijven tot het gebouw sluit.
Over de boekenclub
De boekenclub van de bibliotheek is er voor iedereen die zich op de campus waart. Elk jaar lezen we een paar boeken en zijn we op zoek naar afwisseling: fictie, non-fictie, poëzie, proza, korte en lange verhalen passeren allemaal de revue. Onze bibliothecarissen maken een voorselectie van drie boeken voor elke reeks, en samen hakken we de knoop door. Als je graag nauwer op de hoogte blijft van de boekenclub, ben je welkom in de groepschat (WhatsApp).