Positieve ervaringen en gedachten positief effect op rugpijn
Aanhoudende nekpijn zonder fysieke oorzaak vraagt om een biopsychosociale aanpak. Gedachten, emoties en ervaringen van patiënten spelen een sleutelrol, stelt fysiotherapeut Maaike Kragting. Met hulp van virtual reality onderzocht ze de precieze rol van psychologische factoren.
“Nekpijn komt vaak voor en belemmert het dagelijks functioneren van mensen. In veel gevallen is er geen duidelijk aantoonbare fysieke schade en wordt er gesproken van ‘niet-specifieke nekpijn’. Ik heb nu met mijn collega's onderzocht hoe psychologische factoren als angst, onzekerheid, negatieve overtuigingen en (beweeg)gedrag precies bijdragen aan zulke aanhoudende pijn.
We ontdekten dat leerprocessen een belangrijke rol spelen. Met behulp van virtual reality konden we zien dat associatief leren, angst en aandacht invloed hebben op hoe mensen pijn ervaren en hoe ze bewegen. Een gepersonaliseerde fysiotherapeutische behandeling die rekening houdt met iemands gedachten en emoties over hun pijn en hen positieve beweegervaringen biedt kan zeer effectief kan zijn. Het verbeterde niet alleen de pijn, maar ook het dagelijks functioneren van de patiënten.”
Positieve ervaringen en gedachten
“Traditionele behandelingen hebben vaak maar beperkt effect. Fysiotherapeuten richten zich in de behandeling van mensen met nekpijn vaak op het stimuleren van kracht, mobiliteit of stabiliteit. Door mensen positieve beweegervaringen te laten opdoen en alternatieve gedachten over hun gezondheidsprobleem voor te leggen, kunnen zij effectieve strategieën ontwikkelen om hun nekpijn te beheersen en hun kwaliteit van leven te verbeteren.”
Meer informatie over het proefschrift