Vroeg licht, vroege vogels en vroege feestjes: lichtblootstelling en onze biologische klok beïnvloeden ons geluksgevoel minder dan gedacht. In haar proefschrift ontkracht biologisch psycholoog Anne Landvreugd bovendien een populaire mythe.
Landvreugd: “In de zomer hoor je het veel mensen zeggen: ik voel me zo veel beter nu er weer meer licht is. Maar werkt dat ook écht zo? Dat wilden we graag zeker weten. Nu is er al veel onderzoek gedaan naar het verband tussen licht en klinische depressie. Maar wij vroegen ons af hoe het zit met de relatie tussen licht en ons geluksgevoel in een alledaagse setting. En welke rol speelt onze biologische klok en ons DNA in ons welbevinden?”
“We vonden dat blootstelling aan licht een kleine tot matige positieve invloed kan hebben op hoe we ons voelen. Dat effect is dus niet groot, maar het is er wel. Verder blijkt dat mensen met een genetische aanleg om ‘ochtendmens’ te zijn gemiddeld iets minder depressieve symptomen ervaren. Maar zo’n genetische aanleg leidt volgens ons onderzoek niet tot groter welbevinden of geluk.”
Social jetlag
“Ook sociale factoren zoals werk- en slaapschema’s namen we onder de loep. Zo ontdekten we dat ‘social jetlag’ - het verschil in slaap op werkdagen en vrije dagen - slechts minimaal samenhangt met het gevoel van welzijn.”
“Dat sluit aan bij een opvallende maatschappelijke trend: het verschuiven van nachtfeesten naar vroege feestjes overdag. Waar vaak werd gedacht dat ‘social jetlag’ schadelijk is, blijkt dit effect op het geluksgevoel minimaal. Klachten die optreden na het uitgaan worden eerder veroorzaakt door puur slaaptekort en middelengebruik dan door het tijdstip van het feest. Of je om 22:00 uur of om 05:00 uur danst maakt dus voor je welbevinden minder uit dan we dachten.
‘Geen wondermiddel’
“Alles bij elkaar laat ons onderzoek zien dat lichtblootstelling en het dag-nachtritme belangrijk zijn voor de mentale gezondheid, maar geen wondermiddel vormen voor meer geluk. Dat is eerder een resultaat van een complex samenspel van factoren, en hangt ook af van genetische aanleg, dagelijkse activiteiten en individuele verschillen.”
Meer informatie over het proefschrift
Lees ook het nieuwsbericht over Sociale jetlag nauwelijks invloed op ons geluk