Zou je jezelf even willen voorstellen?
"Hallo, ik ben Moritz Jonathan Arndt. Ik ben 25 jaar oud en ben in 2021 afgestudeerd. Ik heb de studierichtingen Politiek en Economie gevolgd en heb het externe SBE-honoursprogramma gedaan."
Wat heb je in je vijfde semester gedaan?
"Mijn vijfde semester werd beïnvloed door COVID, dus mijn uitwisseling naar Milaan ging helaas niet door. Ik bleef aan de VU en volgde een minor in econometrie."
Wat doe je momenteel, en waar?
"Ik werk op het gebied van Corporate Finance. Momenteel ben ik in dienst bij Perella Weinberg Partners, waar ik als investment banking-analist werk binnen hun Financial Institutions Group (FIG). Ik ben gespecialiseerd in M&A-advies voor banken en verzekeringsmaatschappijen in de DACH-regio (Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland)."
Wat heb je tussen je PPE-studie en nu gedaan?
"Direct na mijn PPE-studie heb ik een jaar lang stages gelopen, eerst bij Ernst & Young in Hamburg, daarna bij MP Corporate Finance in Wenen en ten slotte bij HSBC in Düsseldorf. Na mijn stages heb ik een Master of Science gevolgd aan de Barcelona School of Economics, met de nadruk op macro-economisch beleid, financiële marktanalyse en econometrie. Na mijn master ben ik direct de arbeidsmarkt op gegaan en ben ik bij Barclays in Frankfurt aan de slag gegaan als investment banking-analist. In de zomer van 2024 ben ik van baan veranderd en ben ik nu permanent in Londen gevestigd."
In hoeverre heeft PPE je keuze beïnvloed om te werken waar je nu werkt?
"Tijdens PiP1 werkte ik aan een paper over de rol van transacties met niet-renderende leningen binnen de Ierse financiële bankensector tijdens de wereldwijde financiële crisis. Ik raakte geïnteresseerd in de vraag hoe kapitaal bij banken het best in de economie kan worden ingezet en besloot dit onderwerp buiten mijn studie verder te verkennen. Na PPE ging ik aan de slag op de afdeling niet-renderende leningen bij Ernst & Young, wat me in contact bracht met de markt van Corporate Finance en fusies en overnames (M&A)."
Hoe speelt PPE nu een rol in je dagelijks leven?
"PPE heeft me het vermogen gegeven om problemen vanuit veel meer invalshoeken te bekijken dan anderen. Een eenvoudig voorbeeld uit mijn werk: aangezien de rentetarieven sinds 2022 sterk zijn gestegen, heeft dit de winstgevendheid van banken de laatste tijd grotendeels gestimuleerd. Aan de andere kant vergeten mensen echter dat rentetarieven een tweesnijdend zwaard zijn, omdat ze ook van invloed zijn op de risicoprofielen van kredietnemers die tegen deze voorwaarden lenen. Dit verhoogt hun schuldenlast en uiteindelijk de kans dat ze hun lening niet kunnen aflossen, aangezien kredietnemers meer kapitaal nodig hebben om hun schulden af te lossen. Het voortdurend afwegen van de afweging tussen risico’s en voordelen lijkt mij duidelijker dan voor sommige van mijn collega’s die uitsluitend Financiën of Bedrijfskunde hebben gestudeerd en van wie ik soms merk dat ze minder overdraagbare verbanden leggen tussen onderwerpen, of zich minder bewust zijn van de twee kanten van de medaille."
Is financiën zoals je je het voorstelt?
"Dat hangt ervan af hoe je je het voorstelt. Als je het beeld van ‘The Wolf of Wall Street’ in je hoofd hebt, is het zeker niet hetzelfde (althans niet waar ik werk). Ten eerste draait mijn werk veel meer om de technische en strategische analyse van een bedrijf dan alleen het verkopen van aandelen, obligaties of andere risico’s aan een klant voor louter een makelaarscommissie – ik moet een veel langetermijnvisie hebben dan alleen ‘de volgende transactie’ te doen. Ten tweede is er veel minder sprake van een excessieve cultuur in die zin dat mensen zich netjes gedragen en de werkcultuur sterk op samenwerking is gericht. Natuurlijk zijn mensen gedreven om ‘geld te verdienen’, maar het is veel ondernemender; in tegenstelling tot hoe de film de hoofdrolspelers afschildert als mensen die erop uit zijn hun klanten uit te buiten, heb ik altijd het gevoel gehad dat mijn werk vereist dat ik grondig begrijp wat onze klant nodig heeft en dat vervolgens zo presenteer dat de klant ons kiest om hem strategisch te adviseren hoe hij dat doel kan bereiken. Maar het beeld is natuurlijk niet alleen maar rooskleurig. Er zijn nog steeds zaken die deze sector moet aanpakken en waar momenteel aan wordt gewerkt. Zo blijft het aandeel vrouwen in deze sector bijvoorbeeld achter bij dat van mannen en legt de werkcultuur nog steeds veel druk op juniorprofessionals. We zien momenteel langzame maar gestage verschuivingen in de goede richting, maar de sector zal verdere vooruitgang nodig hebben om deze aspecten te verbeteren.
Desondanks vind ik mijn werk leuk. Je werkt altijd met nieuwe klanten en aan nieuwe onderwerpen. Ik geniet er behoorlijk van, maar ik had zeker niet gedacht dat ik hier zou werken nadat ik PPE had afgerond. De werkuren zijn behoorlijk intensief, maar je leert er ook enorm veel van. Het is zeker een afweging die je moet maken, maar als die afweging het voor jou persoonlijk waard is (wat het voor mij op dit moment is), is het een geweldige sector."
Welk advies zou je aan jezelf geven toen je nog PPE studeerde?
"Kies voor de interne honours-opleiding en volg de filosofierichting! Ik heb economie en politiek gestudeerd, vooral omdat filosofie voor mij vrij moeilijk te begrijpen was. Voor de tentamens in het eerste en tweede semester moest ik bijvoorbeeld, om een goed cijfer te halen, veel meer tijd en energie aan filosofie besteden dan aan politiek of economie, vooral aan de geschiedenis van de filosofie. Achteraf gezien was ik echter vaak jaloers op de discussies die mijn medestudenten in de filosofierichting voerden (die ik nauwelijks kon volgen) en merkte ik tijdens de resterende semesters vaak dat degenen onder mijn medestudenten die filosofie studeerden, over een groter vermogen tot probleemoplossing beschikten. Nu zou ik willen dat ik die vakken had gevolgd, want als je eenmaal van de universiteit af bent, steek je niet meer zoveel moeite in het leren van die dingen – ik heb weliswaar bijna alle verplichte literatuur voor de filosofievakken gekocht, maar heb ik me er echt zo intensief mee beziggehouden als ik zou hebben gedaan als ik dit had gestudeerd?”
Zijn er bronnen of mogelijkheden die je bijzonder nuttig vond, zowel tijdens PPE als daarna, die je graag zou willen delen?
"LinkedIn. Zeker weten. Ik heb drie stages gelopen en heb nu mijn tweede fulltime baan. Vier van de vijf van deze functies heb ik gekregen via contacten die ik persoonlijk of via LinkedIn heb opgebouwd. Via iemand die ik tijdens mijn eerste stage bij Ernst & Young had ontmoet, heb ik op LinkedIn contact gelegd met iemand van mijn tweede stage in Wenen. Mijn functie bij Barclays heb ik gekregen via een wederzijdse connectie op LinkedIn: iemand heeft me rechtstreeks aanbevolen. En voor mijn huidige functie bij Perella werd ik benaderd door een headhunter die me op LinkedIn had gevonden. Dit geldt misschien niet altijd voor de publieke sector, maar als je bij denktanks of particuliere bedrijven op het gebied van overheidsbeleid wilt werken, is het zeer nuttig om deze contacten te hebben en informatie over vacatures uit te wisselen. En tot slot: of je nu wel of geen LinkedIn hebt, wees nooit bang om iets te vragen! Wat het ook is – of je nu een stage wilt lopen of iemand zoekt die je mentor wil worden – ik kreeg zelden een ‘nee’ te horen als ik om hulp vroeg om mijn carrière vooruit te helpen.”
Hoe houd je nog steeds contact met de mensen van PPE?
"Bijna al mijn beste vrienden op dit moment komen uit PPE. We hebben nog steeds contact, hoewel we nu in verschillende steden wonen. Soms is dat lastig. Aangezien dit programma mensen uit alle hoeken van de wereld aantrekt, moet je accepteren dat niet alleen jij, maar ook je vrienden en medestudenten na afloop van je studie spannende kansen in Europa en de rest van de wereld zullen aangrijpen. Mensen met wie je dagelijks tijd hebt doorgebracht, zijn alleen nog per vliegtuig te bereiken. Toch proberen we altijd ergens in het jaar wat tijd vrij te maken om elkaar ook persoonlijk weer eens te zien."
Hoe heeft het netwerk van PPE bijgedragen aan je persoonlijke groei?
"Omringd zijn door mensen die bereid zijn om dagelijks met je te discussiëren over zeer gevoelige en belangrijke maatschappelijke problemen, helpt je om na te denken en prioriteiten te stellen voor wat op dit moment belangrijk is, en om te beseffen dat je je stem moet laten horen, bijvoorbeeld tijdens de huidige opkomst van extreemrechts in Duitsland. Dat komt erop neer dat onze docenten ons altijd tot nadenken aanzetten en ons dwingen open te staan voor verschillende standpunten en meningen.
Mijn voormalige PPE-studiegenoten bevinden zich op dit moment op zoveel verschillende plekken. Een van mijn beste vrienden loopt stage bij de VN, een andere werkt aan haar soloalbum en weer een andere is bezig met haar doctoraat. Iedereen heeft zijn eigen verhaal geschreven en zijn eigen weg ingeslagen, en dat is precies wat PPE je bijbrengt. Het beperkt je niet tot één soort baan, maar rust je juist toe om in vrijwel elke branche waarin je geïnteresseerd bent door te breken."
Is er iets spannends dat je graag wilt delen over je leven buiten je werk?
"Ik ben eindelijk verhuisd naar de stad van mijn dromen: Londen. PPE heeft me daar zeker bij geholpen. Ik heb altijd al naar Londen willen verhuizen, of het nu voor mijn master was of voorgoed. En het is me gelukt om hier een baan te vinden! Wat ik het leukste vind aan Londen: de stad is enorm divers qua culturen, nationaliteiten en interesses van mensen. Of je nu bankier, chef-kok, kunstenaar of politicus bent, er is altijd wel een plekje voor je in de stad!"
Wat zijn je plannen voor de toekomst?
"Ik wil in Londen blijven, gelukkig blijven en blijven leren. Ook wil ik politiek actiever worden, gezien wat er momenteel in Europa en de wereld gebeurt."