Mijn broer heeft een eigen bedrijf met flink wat personeel en hij wilde betere resultaten behalen en een betere band met zijn medewerkers. Na jarenlang enthousiasme is hij gediplomeerd OBM coach/trainer geworden. Mijn broer heeft mij in zijn enthousiasme meegenomen waardoor ik ontdekte dat OBM ook heel goed bij mijn manier van leidinggeven past. Momenteel geef ik leiding aan 30 medewerkers. Ik geef hen graag heel veel positieve aandacht en ik probeer me te focussen op het bekrachtigen van positief gedrag om op die manier doelen te behalen. De methode van OBM was om mijn lijf geschreven!
De enige universitaire opleiding op gebied van gedrag meetbaar beïnvloeden
Ik heb voor deze opleiding op de VU gekozen omdat het de enige universiteit is die OBM aanbiedt. Ik heb zelf een HEAO-achtergrond met aanvullend heel wat trainingen en certificaten, maar nog geen wetenschappelijk onderbouwde serieuze postacademische opleiding. Deze opleiding van de VU geeft een mooie ‘spoel’ aan mijn cv. OBM sprak me aan omdat het in tijd behapbaar is, de opleiding duurt een half jaar. Dat is fijn want je combineert het toch met je werk. Een ander positief punt aan de opleiding is dat je ook daadwerkelijk het geleerde in de praktijk brengt via jouw prestatieverbeterplan.
OBM toepassen in de praktijk
Iets wat ik altijd al deed, is mensen op een positieve manier stimuleren, complimenteren en positieve feedback geven, maar nu doe ik dat structureel, wekelijks. OBM draait vooral om het direct belonen van gewenst gedrag.
Ik geef je een voorbeeld. Als ik merk dat iemand een goede bijdrage levert tijdens een werkoverleg dan zeg ik daar meteen wat van. Ik bel diegene direct na het overleg om een compliment te geven over de wijze waarop hij die bijdrage gedaan heeft. De volgende keer zie ik diegene wederom een goede inbreng geven omdat hij ervaren heeft dat het gewaardeerd wordt. Daarbij is het natuurlijk wel belangrijk dat het authentiek is. Dit heb ik overgehouden aan de opleiding OBM, naast nog veel meer andere dingen: het structureel versterken van positief gedrag.
Het is nog niet zo heel lang geleden dat ik de opleiding afsloot, maar ik kan nu al zeggen dat we binnen de hele organisatie OBM in gaan voeren. Op sommige afdelingen zijn we al begonnen om een meetplan te maken. Uiteindelijk leidt dit ertoe dat we bepaalde afdelingsdoelen gaan halen.
Tips voor nieuwe cursisten
Aan nieuwe cursisten geef ik de tip om te zorgen dat je tijdig begint met alle theorie leren en opdrachten maken, bijvoorbeeld de ABC analyse. Laat het niet op het allerlaatste moment aankomen, want dan wordt het heel erg lastig. Ik heb het zelf wat uitgesteld waardoor ik in een soort pressure cooker belandde terwijl dat eigenlijk helemaal niet nodig is.
Nog een tip: zorg ervoor dat je er goed over nadenkt wat jouw business case wordt, want dat is de kern van de opleiding. Als jouw business case niet goed is, kan je ook geen goed prestatieverbeterplan realiseren.