De lezing van Philemon houdt rekening met recente ontwikkelingen in het academisch onderzoek naar deze brief, met name in het begrijpen van hoe de sociale en culturele wereld van Paulus' tijd het ontstaan van de brief heeft beïnvloed, inclusief het complexe systeem van Romeinse slavernij. De hoofdvraag richt zich op hoe Paulus’ visie op de afschaffing van slavernij via een hernieuwde relatie tussen Philemon en Onesimus als “broeders” in Christus zich verhield tot een realiteit waarin structurele afschaffing van slavernij nog niet mogelijk was. Paulus bood een visie op een alternatieve gemeenschap, maar confronteerde de bestaande sociale structuren niet rechtstreeks.
Op een vergelijkbare manier blijft in Oost-Soemba, Indonesië erfelijke slavernij bestaan binnen het traditionele Marapu-systeem, wat een even urgente kwestie vormt. Hoewel slavernij wettelijk is afgeschaft, blijft de praktijk bestaan vanwege de kracht van het gewoonterecht, machtsongelijkheid en beperkte toegang tot onderwijs en rechtspraak. Het conflict tussen meesters en slaven vormt een scherp sociaal en theologisch vraagstuk.
Door gebruik te maken van een contextuele bijbelinterpretatie herleest dit onderzoek kritisch de brief aan Filemon, waarbij tevens de stemmen van slachtoffers en lokale gemeenschappen worden meegenomen als dialogische partners in het interpretatieproces. Het doel is een transformatief en context-sensitief interpretatiekader te ontwikkelen dat bijdraagt aan rechtvaardigheid en verzoening.
Meer over dit onderzoeksproject
Start-/einddatum:
1 september 2024 – 1 september 2025
Team:
Projectleider: Vincent Kalvin Wenno
Begeleiding: prof. Peter-Ben Smit (promotor) en dr. Suzan Sierksma-Agteres (co-promotor)
Fonds:
Beasiswa Indonesia Bangkit Scholarship, een gezamenlijk programma van het Indonesische Ministerie van Religieuze Zaken en het Ministerie van Financiën via het LPDP (Indonesia Endowment Fund for Education).