Onderwijs Onderzoek Actueel Over de VU EN
Bacheloropleidingen Masteropleidingen VU for Professionals
HOVO Amsterdam Taalcursussen Nederlands als tweede taal (NT2) Zomercursus van de VU Amsterdam Honoursprogramma Universitaire lerarenopleidingen
Promoveren aan de VU Uitgelicht onderzoek Prijzen en onderscheidingen
Interdisciplinaire onderzoeksinstituten Wetenschappers van de VU Research Impact Support Portal Creëer impact met jouw onderzoek
Nieuws Agenda Bewegen naar een vitale toekomst
VU UPDATE: Situatie in Israël en de Palestijnse gebieden Cultuur op de VU
Praktische informatie De VU en Innovatiedistrict Zuidas Missie, kernwaarden en visie
Besturing van de VU Valorisatie en impact Samenwerken met de VU VU Alumni Community Bekijk onze vacatures!
Sorry! The information you are looking for is only available in Dutch.
Deze opleiding is opgeslagen in Mijn Studiekeuze.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.

Existential Challenges of Planetary Health (ECoPH)

Planetary Health is een nieuw, interdisciplinair wetenschapsgebied dat de relatie tussen de gezondheid van mensen en hun (globale) omgeving bestudeert, in de context van de ecologische crisis. Het project Existential Challenges of Planetary Health heeft tot doel de kennis te ontwikkelen die nodig is voor een ‘wereldbeeldverschuiving’ als reactie op deze ecologische crisis.

Een dergelijke verschuiving in wereldbeeld heeft betrekking op onze opvattingen over de fundamentele kwetsbaarheid van het leven, persoonlijke en gedeelde waarden, bronnen van inspiratie, ervaringen van verbondenheid en betrokkenheid, maar ook van verlies en verdriet. We hebben een fundamentele verschuiving nodig in de manier waarop we op aarde leven, om de gezondheid en het voortbestaan van levende soorten te waarborgen. Tegen deze achtergrond zijn de onderzoeksdoelstellingen van ons project:

  1. Het ontwikkelen van planetaire gezondheid die verder gaat dan een antropocentrische focus op de gezondheid van de mens, aangezien dit deel uitmaakt van een problematisch wereldbeeld van menselijke dominantie dat de noodzakelijke transformatie in de weg staat.
  2. Het ontwikkelen van een humanistische visie op planetaire gezondheid, met de nadruk op verandering op existentieel niveau met betrekking tot onze waarden en geloofssystemen.
  3. Het ontwikkelen van manieren om spirituele transformatie te bevorderen die recht doet aan de existentiële dimensie van planetaire gezondheid.

Principes van het project

  1. onderlinge verbondenheid van de gezondheid en het welzijn van al het leven op aarde;
  2. regeneratie van ecosystemen in plaats van een antropocentrische focus op de gezondheid van de mens;
  3. holistische kijk op gezondheid, inclusief een spirituele dimensie.

Onderzoeksvraag

Hoe kan de existentiële dimensie van planetaire gezondheid worden begrepen en op welke manieren kan spirituele transformatie in de manier waarop we op aarde leven worden bevorderd?

Subprojecten

  1. Hoe kunnen ecocentrische wereldbeelden en epistemologieën bijdragen tot een fundamentele verschuiving in de huidige conceptualisering van de mens-natuur relatie binnen Planetary Health?
  2. Hoe kan de existentiële dimensie van planetaire gezondheid begrepen worden vanuit filosofisch onderzoek naar de culturele verbeelding en waardering van de relaties tussen mensen en meer-dan-menselijke bestaansvormen?
  3. Hoe kan geestelijke verzorging (spiritual care) bijdragen aan spirituele gezondheid en transformatie, in het volle besef van collectief verlies en ecologische rouw?

Aanvullend onderzoek gefinancierd door het Apostolisch Centrum voor Religieus Humanisme: Hoe kan liefde worden begrepen vanuit een religieus-humanistisch perspectief en wat betekent dit voor het apostolische begrip van liefdevolle toewijding aan een humane en waardige wereld?
Promotieonderzoek: Stephan Huijboom

Begeleiding van deze deelprojecten: Hans Alma en Pim Martens

Meer over dit onderzoeksproject

Start-/einddatum:

2024-2029

Team
Projectleider: prof. Dr. Hans Alma

Promovendi: Reneé Robbers, Evanne Nowak en Stephan Huijboom
Begeleiders: Hans Alma, Pim Martens, Katrien Schaubroeck en Hein van Dongen

Postdoc: Lisa Doeland

Kunstenaars: Claudia de Vos en Gijs Assmann

Fonds
NWO SSH Open Competitie

Meer over dit project

hansalma.com

Direct naar

Homepage VU Amsterdam Cultuur op de VU Universiteitsbibliotheek Dashboard

Studie

Academische jaarkalender Studiegids Rooster Canvas

Uitgelicht

Doneer aan het VUfonds VU Magazine Ad Valvas Digitale toegankelijkheid

Over de VU

Contact met VU Amsterdam Bekijk onze vacatures! Faculteiten VU Amsterdam Diensten VU Amsterdam
Privacy Disclaimer Veiligheid Webcolofon Cookie instellingen Webarchief

Copyright © VU