Onderwijs Onderzoek Actueel Over de VU EN
Login als
Studiekiezer Student Medewerker
Bachelor Master VU for Professionals
HOVO Amsterdam VU-NT2 VU Amsterdam Summer School Honoursprogramma Universitaire lerarenopleiding
Promoveren aan de VU Uitgelicht onderzoek Prijzen en onderscheidingen
Onderzoeksinstituten Onze wetenschappers Research Impact Support Portal Impact maken
Nieuws Agenda Biodiversiteit aan de VU
Israël en Palestijnse gebieden Cultuur op de campus
Praktische informatie VU en innovatiedistrict Zuidas Missie en Kernwaarden
Besturing Samenwerking Alumni Universiteitsbibliotheek Werken bij de VU
Sorry! The information you are looking for is only available in Dutch.
Deze opleiding is opgeslagen in Mijn Studiekeuze.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.

Evangelie van Lucas en de Apostelen in de Childistische context

Het onderzoeksproject Hidden from the Wise and Understanding – Revealed to Little Children: Childist Perspectives on the Gospel of Luke and the Acts of the Apostles onderzoekt kindpersonages in de bijbelse teksten van het Evangelie van Lucas en de Handelingen van de Apostelen. In eerder onderzoek werden deze personages vaak benaderd als volwassenen of volledig over het hoofd gezien.

Het childistische perspectief dat dit onderzoek hanteert, richt zich op het erkennen van deze personages als individuele kinderen en analyseert hoe dit begrip van hun identiteit de rol en positie van de personages in het verhaal verandert. Het doel van dit project is dan ook niet alleen om de stemmen van deze personages hoorbaar te maken, maar ook om onze kijk op de tekst uit te dagen.

Deze over het hoofd geziene kindpersonages kunnen licht werpen op andere en nieuwe aspecten van het verhaal die voor ons verborgen blijven wanneer we hen behandelen alsof ze volwassenen zijn — wat gebruikelijk is in onze gerontocentrische (op volwassenen gerichte) samenleving. Kind- en jongerpersonages bevinden zich in een liminale ruimte tussen geboren worden en volwassenheid, waarin ze nog niet volledig hoeven te voldoen aan de normen van de volwassen maatschappij. Dit betekent dat ze deze normen kunnen bevragen en ter discussie stellen, en dat ze ons als lezers bewust kunnen maken van hun unieke ervaringen. Op die manier draagt dit project ook bij aan het hoorbaar maken van de stem van een gemarginaliseerde groep in de hedendaagse samenleving.

Een intersectioneel bewustzijn versterkt het childistische perspectief in dit project door deze personages niet alleen als kinderen te benaderen, maar ook als individuen met andere identiteitsaspecten die hen meer of minder kwetsbaar maken, zoals ras, geslacht, klasse, etniciteit en lichamelijke (on)mogelijkheden.

Meer over dit onderzoeksproject

Start-/einddatum:
01-09-2024 – 01-09-2028

Team
Projectleider: Laura Pasterkamp (promovenda)
Prof. dr. Peter-Ben Smit (eerste promotor)
Prof. dr. Arie Zwiep (tweede promotor)
Dr. Klazina Staat (begeleider)
Prof. dr. Gerdien Bertram Troost (begeleider)

Fonds:
NWO Promoties in de Geesteswetenschappen

Direct naar

Homepage Cultuur op de campus Sportcentrum VU Dashboard

Studie

Academische jaarkalender Studiegids Rooster Canvas

Uitgelicht

Doneer aan het VUfonds VU Magazine Ad Valvas Digitale toegankelijkheid

Over de VU

Contact en route Werken bij de VU Faculteiten Diensten
Privacy Disclaimer Veiligheid Webcolofon Cookie instellingen Webarchief

Copyright © 2026 - Vrije Universiteit Amsterdam