Onderwijs Onderzoek Actueel Over de VU EN
Bacheloropleidingen Masteropleidingen VU for Professionals
HOVO Amsterdam Taalcursussen Nederlands als tweede taal (NT2) Zomercursus van de VU Amsterdam Honoursprogramma Universitaire lerarenopleidingen
Promoveren aan de VU Uitgelicht onderzoek Prijzen en onderscheidingen
Interdisciplinaire onderzoeksinstituten Wetenschappers van de VU Research Impact Support Portal Creëer impact met jouw onderzoek
Nieuws Agenda Bewegen naar een vitale toekomst
VU UPDATE: Situatie in Israël en de Palestijnse gebieden Cultuur op de VU
Praktische informatie De VU en Innovatiedistrict Zuidas Missie, kernwaarden en visie
Besturing van de VU Valorisatie en impact Samenwerken met de VU VU Alumni Community Bekijk onze vacatures!
Sorry! The information you are looking for is only available in Dutch.
Deze opleiding is opgeslagen in Mijn Studiekeuze.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.
Er is iets fout gegaan bij het uitvoeren van het verzoek.

Vidi-financiering voor Gabriel Schwake

Delen
22 oktober 2026

Architectuur- en stadshistoricus Gabriel Schwake ontvangt een Vidi van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Hij gaat onderzoeken hoe leningen, hypotheken en andere vormen van krediet in Amsterdam en Wenen mede bepaalden welke woningen werden gebouwd, waar ze kwamen te staan en voor wie ze bedoeld waren.

“Wie naar een willekeurige straat met huizen en woonblokken kijkt, kijkt niet alleen naar architectuur, maar ook naar allerlei financiële beslissingen. Achter ieder gebouw zitten leningen en voorwaarden die mede hebben bepaald wat er gebouwd kon worden”, zegt Schwake. “Toch bestuderen we steden meestal aan de hand van hun gebouwen en plannen, en veel minder via de financiële keuzes en geldstromen die deze mogelijk maakten.”

DEBTSCAPES

In zijn project DEBTSCAPES onderzoekt Schwake daarom hoe financiering de stad heeft gevormd. “Ik draai de blik om. In plaats van bij een gebouw te beginnen en vervolgens te onderzoeken hoe het is gefinancierd, begin ik bij de lening. Vervolgens kijk ik wat die financiering heeft voortgebracht: welk gebouw, welk bouwblok en uiteindelijk welk deel van de stad.”

Schwake richt zich op het interbellum (1918–1938), toen overheden zich steeds nadrukkelijker gingen bemoeien met de financiering van woningbouw. Hij vergelijkt Amsterdam en Wenen, twee steden die daarbij verschillende keuzes maakten in de inzet van publieke en private leningen.

Daarvoor combineert hij bronnen die normaal gesproken los van elkaar worden bestudeerd. Hypotheekregisters, kredietregistraties en leningakten koppelt hij aan kadastrale gegevens en architectonische plannen. Met behulp van digitale kaarten brengt hij zo voor honderden bouwprojecten de relatie tussen financiering en stedelijke ontwikkeling in beeld. “Door die bronnen aan elkaar te koppelen, kan ik laten zien hoe een lening uiteindelijk medebepaalde wat er op een specifieke plek in de stad werd gebouwd.”

Relevantie onderzoek

De historische blik is volgens Schwake juist nu relevant. De verwevenheid tussen woningbouw en financiële markten wordt vaak gezien als een ontwikkeling van de afgelopen decennia, maar volgens hem kwam dit proces al ongeveer een eeuw geleden op gang. Door die geschiedenis beter te begrijpen, wordt ook duidelijker hoe financiële keuzes op lange termijn doorwerken in de ontwikkeling van steden.

“Schuld is een drijvende kracht geweest achter de ontwikkeling van de stad en heeft mede bepaald welke woningen werden gebouwd. Ook vandaag de dag speelt financiering een grote rol in de vraag wat er gebouwd wordt, voor wie en tegen welke prijs. Deze Vidi geeft mij de kans om die geschiedenis voor het eerst op grote schaal in kaart te brengen en beter te begrijpen hoe financiële keuzes onze steden hebben gevormd.”

Neem contact op met Persvoorlichting VU

06 25763092

Contact

  • Cassandra Appelman
  • Senior woordvoerder
  • Voor vragen over: Beleid en visie op onderzoek en onderwijs; integriteit en kennisveiligheid; inschrijfcijfers en interviewverzoeken voor het College van Bestuur
  • 06 43423308
  • c.o.appelman@vu.nl
  • Frauke van Goethem
  • Woordvoerder
  • Voor vragen over: Beleid en visie op onderzoek en onderwijs; integriteit en kennisveiligheid; inschrijfcijfers en interviewverzoeken voor het College van Bestuur
  • 06 38684155
  • frauke.van.goethem@vu.nl
  • David Knigge
  • Pers- en wetenschapsvoorlichter
  • Voor vragen over: Onderzoek en impact; interviewverzoeken wetenschappers; foto -en film spoedverzoeken
  • 06 11512753
  • d.j.knigge@vu.nl
  • Marijke Völlmar
  • Pers- en wetenschapsvoorlichter
  • Voor vragen over: Onderzoek en impact; interviewverzoeken wetenschappers; foto -en film spoedverzoeken
  • 06 25763092 (alleen Whatsapp, Signal & sms)
  • marijke.vollmar@vu.nl

Direct naar

Homepage VU Amsterdam Cultuur op de VU Universiteitsbibliotheek Dashboard

Studie

Academische jaarkalender Studiegids Rooster Canvas

Uitgelicht

Doneer aan het VUfonds VU Magazine Ad Valvas Digitale toegankelijkheid

Over de VU

Contact met VU Amsterdam Bekijk onze vacatures! Faculteiten VU Amsterdam Diensten VU Amsterdam
Privacy Disclaimer Veiligheid Webcolofon Cookie instellingen Webarchief

Copyright © VU