Education Research Current About VU Amsterdam NL
Bachelor's programmes Master's programmes VU for Professionals
Exchange programme VU Amsterdam Summer School Honours Programme Dutch language courses (NT2) Semester in Amsterdam
PhD at VU Amsterdam Featured research Prizes and distinctions
Interdisciplinary research institutes Scientists of VU Amsterdam Research Impact Support Portal Create impact with your research
News Events calendar Moving towards a healthier future
VU UPDATE: Situation in Israel and the Palestinian regions Culture at VU Amsterdam
Practical matters Mission, core values and vision Entrepreneurship on VU Campus
Governance of VU Amsterdam Valorisation and impact Partnering with VU Amsterdam VU Alumni Community Take a look at our vacancies!
Sorry! De informatie die je zoekt, is enkel beschikbaar in het Engels.
This programme is saved in My Study Choice.
Something went wrong with processing the request.
Something went wrong with processing the request.

ACMRL online seminar: Etnisch profileren en Nederlanderschap

Share
19 September 2022

Het Amsterdam Centre for Migration and Refugee Law organiseerde in november 2021 een debat over de uitspraak van de rechtbank te Den Haag inzake het etnisch profileren bij ‘grenscontroles’.

Het betrof controles in het kader van Mobiel Toezicht Veiligheid, waarbij mensen gericht werden gecontroleerd binnen Nederland om onrechtmatig verblijf, mensensmokkel en fraude te voorkomen. De Marechaussee voerde deze controles uit op basis van risicoprofielen. De centrale kwestie in de uitspraak was of etniciteit daarbij een (doorslaggevende) rol mocht spelen. Voor meer informatie over de zaak werd verwezen naar het Verblijfblog van Evelien Brouwer, 'Selectie op basis van etniciteit door de Marechaussee'.

De rechter oordeelde dat etniciteit onderdeel mag uitmaken van risicoprofielen en zelfs een beslissende rol mag hebben in het aanhouden van mensen in het kader van de Mobiel Toezicht en Veiligheid-controles. De coalitie van maatschappelijke organisaties en burgers is teleurgesteld, noemde de uitspraak ‘onbegrijpelijk’ en gaat in beroep. De uitspraak leidde tot veel kritiek, van onder meer juristen, NGOs, wetenschappers en zelfs de Raad van Europa.

Tijdens de debatbijeenkomst werd besproken of etniciteit binnen een raamwerk van objectieve selectiecriteria past en in hoeverre het onvermijdelijk is voor douaniers om af te gaan op onveranderlijke uiterlijke kenmerken zoals iemands huidskleur.

De uitspraak werd juridisch geanalyseerd door Dr. Mr. Karin de Vries (VU Staats en Bestuursrecht) en van een antropologische analyse voorzien door Dr. Sinan Çankaya (VU, Afdeling Bestuurswetenschap en Politicologie ). Daarnaast was Dionne Abdoelhafiezkhan namens Controle Alt Delete, één van de eisers in de zaak, aanwezig. Voorzitter was Nawal Mustafa (VU, ACMRL).

Quick links

Homepage VU Amsterdam Culture at VU Amsterdam University Library Dashboard

Study

Academic calendar Study Guide Timetable Canvas

Featured

Donate to the VU Fund VU Magazine Ad Valvas Digital accessibility

About VU Amsterdam

Contact with VU Amsterdam Take a look at our vacancies! Faculties VU Amsterdam Divisions VU Amsterdam
Privacy Disclaimer Safety Web Colophon Cookie settings Web Archive

Copyright © VU